GLF Schools

GLF Schools

GLF Schools was founded in 2012 in order to enable the federation of Glyn School (an academy in 2011) and Danetree Junior School. Together, we began our journey to become a MAT of more than 1000 talented staff working with over 10,000 children in 40 schools across 5 regions in southern England.

Staff

  • Leadership Team
    • Hannah Zebrowski

      Assistant Headteacher

      Assistant Headteacher
      Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

      Hannah Zebrowski
    • Julie Hiddleston

      Executive Headteacher

      Executive Headteacher

      Julie Hiddleston
    • Nicola Roberts

      Head of School

      Head of School
      Designated Safeguarding Lead (DSL)

      Nicola Roberts
    • Sarah Obinna

      Executive Assistant Headteacher (EYFS)

      Executive Assistant Headteacher (EYFS)
      Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

      Sarah Obinna
    • Vic Gill

      SENCo and Assistant Headteacher

      SENCo
      Assistant Headteacher
      Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

      Vic Gill
  • Teaching Team
    • Adam Gardner

      Cover Supervisor

      Cover supervisor

      Adam Gardner
    • Alex Wilder-Woods

      Teacher - Year 6

      Shakespeare Class

      Alex Wilder-Woods
    • Charlotte Stafford

      Teacher - Year 3

      Chawla Class

      Charlotte Stafford
    • Chloe Williams

      Teacher - Year 2

      Kahlo Class

      Chloe Williams
    • Fern Dale

      Teacher - Year 5

      Attenborough Class

      Fern Dale
    • Gemma Birchall

      Teacher - Year 3

      Obama Class

      Gemma Birchall
    • Hannah Bainbridge

      Teacher - Year 2

      Seacole Class

      Hannah Bainbridge
    • Jenny Chantler

      Associate Teacher (SCITT)

      Nightingale Class

      Jenny Chantler
    • Katheryn Houldey

      Teacher - Year 1

      Kandinsky Class
      Reading Lead

      Katheryn Houldey
    • Laura Ashforth-Smith

      Teacher (0.6)

      Teacher

      Laura Ashforth-Smith
    • Louise Chapman

      Teacher - Year 4

      Ramanujan Class

      Louise Chapman
    • Lyndsey Bloomfield

      Teacher - Reception

      Franklin Class

      Lyndsey Bloomfield
    • Mersha Robinson

      Cover Supervisor

      Cover Supervisor

      Mersha Robinson
    • Naomi Loveless

      Teacher - Year 4

      Lovelace Class

      Naomi Loveless
    • Rosie Stainthorp

      Teacher - Year 1

      Johnson Class

      Rosie Stainthorp
    • Sarah Beeton

      Teacher - Reception

      Nightingale Class

      Sarah Beeton
    • Tracy McGibbon

      Teacher - Nursery

      Darwin Class

      Tracy McGibbon
  • Learning Assistant Team
    • Abigail Folmer

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Abigail Folmer
    • Ameeta Lutchman

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Ameeta Lutchman
    • Amy Dickerson

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Amy Dickerson
    • Carley Balsamino

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Carley Balsamino
    • Denise Calvert

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Denise Calvert
    • Ella Day

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Ella Day
    • Elliot Beeton

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Elliot Beeton
    • Emma Earl

      Learning Assistant

      Nursery Assistant

      Emma Earl
    • Hana Pannell

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Hana Pannell
    • Iuliia Iarova

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Iuliia Iarova
    • Kayleigh Sargeant

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Kayleigh Sargeant
    • Kelly Ray

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Kelly Ray
    • Laura Blakeman

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Laura Blakeman
    • Lillian Freitag

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Lillian Freitag
    • Lydia Burchell

      Learning

      Learning Assistant

      Lydia Burchell
    • Missi Spencer

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Missi Spencer
    • Olivia Brookes

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Olivia Brookes
    • Phoebe Moody

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Phoebe Moody
    • Rebecca Kerry

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Rebecca Kerry
    • Rebecca Purbrick

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Rebecca Purbrick
    • Sajina Gurung

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Sajina Gurung
    • Selena Bailey

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Selena Bailey
    • Sharon Dawson

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Sharon Dawson
    • Sophie Hamonda

      Learning Assistant

      Learning Assistant

      Sophie Hamonda
  • Operations Team
    • Daniel Kent

      Site Assistant

      Site Assistant

      Daniel Kent
    • Natalie Rush

      Office Manager

      Office Manager

      Natalie Rush
    • Nicola Walker

      Office Administrator

      Office Administrator

      Nicola Walker
  • Safeguarding Team
    • Emily Heathcott

      Home-school Link Worker

      Home-school Link Worker
      Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

      Emily Heathcott
    • Hannah Zebrowski

      Assistant Headteacher

      Assistant Headteacher
      Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

      Hannah Zebrowski
    • Helena Vinnicombe

      School Standards Board Member

      Community Member
      SSB member with safeguarding responsibility

      Helena Vinnicombe
    • Nicola Roberts

      Head of School

      Head of School
      Designated Safeguarding Lead (DSL)

      Nicola Roberts
    • Nina Lawson

      Inclusion Assistant

      Inclusion Assistant
      Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

      Nina Lawson
    • Sarah Obinna

      Executive Assistant Headteacher (EYFS)

      Executive Assistant Headteacher (EYFS)
      Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

      Sarah Obinna
    • Vic Gill

      SENCo and Assistant Headteacher

      SENCo
      Assistant Headteacher
      Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

      Vic Gill
  • School Standards Board (SSB)
    • Alison Birkett

      School Standards Board Member

      SSB Community Member

      Alison Birkett
    • Chris Taylor

      School Standards Board Member

      Parent Member

      Chris Taylor
    • Helena Vinnicombe

      School Standards Board Member

      Community Member
      SSB member with safeguarding responsibility

      Helena Vinnicombe
    • Joanne Myers

      Chair of the School Standards Board

      Parent SSB Member

      Joanne Myers
    • Natalie Broad

      GLF Education Partner

      GLF Education Partner - Primary

      Natalie Broad
    • Nicola Roberts

      Head of School

      Head of School
      Designated Safeguarding Lead (DSL)

      Nicola Roberts
  • Inclusion Team
    • Emily Heathcott

      Home-school Link Worker

      Home-school Link Worker
      Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

      Emily Heathcott
    • Nina Lawson

      Inclusion Assistant

      Inclusion Assistant
      Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

      Nina Lawson
    • Vic Gill

      SENCo and Assistant Headteacher

      SENCo
      Assistant Headteacher
      Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

      Vic Gill